Sonia Bugajska
Koniec lata oznacza dwie rzeczy: powrót do szkoły i kolejną porę roku. Jesień nadeszła wielkimi krokami i wielu z nas próbuje umilić sobie ten czas. Myślę, że mało kto pogardzi kubkiem ulubionej herbaty i dobrą lekturą. Dlatego przygotowałam zestaw książek w klimacie jesiennym.
„Babel, czyli o konieczności przemocy” R.F Kuang
Języki to nie wyłącznie słowa. Mowa decyduje również o sposobie postrzegania świata. Języki są kluczami do cywilizacji. A za wiedzę tego rzędu warto nawet zabijać.
Babel to historia osadzona w XIX- wiecznej Anglii, skupiająca się na tajemniczym instytucie w Oxfordzie. Główny bohater Robin Swift, który pochodzi z Chin i został adoptowany przez brytyjskiego profesora, aby studiować w Babel, powoli odkrywa sekrety tego instytutu. Powieść ta zbiera refleksje nad znaczeniem języka, władzy, opresji i kolonializmu. Zawiera elementy magiczne, jednak nie są one oczywiste. Będzie to idealna pozycja dla osób chętnie sięgających po motyw dark academia* i lubiących długie, nastrojowe aczkolwiek tragiczne historie.
„Szóstka wron” Leigh Bardugo
-Nie jestem przestępcą - zaprotestował Wylan.
Kaz rzucił mu niemalże współczujące spojrzenie.
- Nie, jesteś flecistą, który wpadł w złe towarzystwo.
„Szóstka wron” to powieść fantasy opowiadająca o szóstce młodych „wyrzutków”, którzy na czele przestępczego geniusza – Kaza Brekkera – mają dokonać czegoś niemożliwego. Napad na Lodowy Dwór wydaje się niewykonalny, ale obietnica wysokiej zapłaty ich przekonuje. Każdy z bohaterów ma wyjątkowe zdolności i niesamowitą przeszłość, razem tworzą niezastąpiony zespół. Polecam tę książkę każdemu, kto uwielbia mroczne, wciągające fabuły, barwnych bohaterów i zróżnicowany świat fantastyczny.
„Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości” Jennifer Wright
Postać Szalonego Kapelusznika wzięła się stąd, że wytwórcy kapeluszy w XIX wieku byli często wystawieni na działanie oparów rtęciowych, od czego faktycznie nieraz popadali w szaleństwo.
Przedstawiam pierwszą w tym zestawie książkę popularnonaukową, która w przystępny sposób opisuje śmiercionośne plagi. Autorka analizuje epidemie biorąc pod uwagę kontekst historyczny, a także ich wpływ na społeczeństwo. Nie jest to kompendium wiedzy, a raczej pełna humoru wciągająca narracja, która łączy szczegółowe opisy z osobistymi komentarzami autorki. Polecam wysłuchać ją w formie audiobooka.
„A jeśli jesteśmy złoczyńcami” M.L Rio
W przypadku kogoś, kto kocha słowa tak jak ja, zdumiewająco często mnie zawodziły.
„A jeśli jesteśmy złoczyńcami” opowiada o grupce studentów aktorstwa w elitarnym collegu artystycznym. Z czasem rzeczywistość zaczyna mieszać się ze sztuką odgrywaną przez bohaterów. Do momentu, gdy ginie jeden z nich. Czy można obwinić o to Shakespeare'a ?
Dziesięć lat później Oliver Marks, który odsiedział wyrok za to morderstwo, decyduje się opowiedzieć prawdziwą historię.
“Doktor Jekyll i pan Hyde” Stevenson Robert Louis
Mimo to, obserwując bacznie brzydotę w lustrzanej tafli, nie czułem odrazy, lecz raczej przypływ serdeczności. Przecież to byłem także ja - ludzki i naturalny.
Doktor Jekyll i pan Hyde to książka o podwójnej naturze człowieka. Szanowany lekarz Henry Jekyll tworzy miksturę, która pozwala mu się zamienić w brutalnego pana Hyde’a. Myśli, iż dzięki temu uda mu się oddzielić swoją dobrą stronę od mrocznych popędów. Jednak pan Hyde wymyka się spod kontroli, co prowadzi do tragicznych konsekwencji. Owa książka skupia się przede wszystkim na aspekcie psychologicznym: podwójnej osobowości człowieka. Dlatego też, jeśli szukacie klasycznego i mrocznego thrillera psychologicznego, ta historia będzie dla was odpowiednia.
*Dark academia to gatunek literacki i estetyczny, który obraca się wokół tematów akademickich, intelektualizmu i tajemniczej atmosfery.
Comments