Wstępniak
- Aleksander Jarnicki
- 4 dni temu
- 2 minut(y) czytania
14. numerowi Gazety Monneta nadaliśmy tytuł „X Muza”, aby zachęcić naszych autorów do podążania za filmowymi zachwytami. Co sprawia, że jesteśmy tak pochłonięci historiami pokazywanymi na szklanym ekranie? Czy dzięki filmowi możemy lepiej dostrzec piękno naszego świata niż dzięki książce? Dostajemy wszak gotowy produkt. Czy jest tam miejsce na wyobraźnię?
Literatura i filmy pokazują nam odsłony człowieczeństwa, zarazem te dobre, jak i te okrutne. Podobnie jak autorom obecnego numeru gazety, szklany ekran i fascynacja filmem towarzyszą mi od wielu lat. Lubię i szalone komedie, i krwiste horrory. Od młodych lat zachwycała mnie telewizja. Rodzice ciągle wyganiali mnie (i słusznie) sprzed telewizora i zaganiali do lekcji. Nieustannie wracałem przed ekran, aby obejrzeć na przykład ulubiony horror „Nieustraszeni pogromcy wampirów” Polańskiego lub przezabawną komedię Barei „Miś”. Fascynowały mnie też seriale, na przykład „Janosik” z Markiem Perepeczką czy „Trzecia planeta od słońca” z Johnem Lithgowem. Filmy towarzyszyły mi w momentach radosnych i smutnych. Często, gdy widzę jakiś film, przypomina mi się moment mojego życia, w którym go oglądałem. Czy podobne refleksje mają również autorzy tego numeru Gazety Monneta?
Do kin wchodzą filmy młodych reżyserów. Za nami nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej –Oskary. Ufam, że niedługo w Monnecie powstaną też nowe filmy nakręcone przez naszych uczniów. Może uda się założyć szkolny klub filmowy? Kino jest bardzo ważnym czynnikiem kulturotwórczym, chociaż coraz większą rolę w kreowaniu gustów publiczności ma streaming. 3 marca gościem naszej szkoły była Masza Wągrocka – gwiazda wybitnego polskiego serialu. Serial „Matki Pingwinów” jest obecny właśnie na jednej z platform streamingowych. Pokazuje niezwykłą historię neuroróżnorodnych dzieci oraz dzieci z niepełnosprawnością, ich rodziców i nauczycieli. Podczas nietuzinkowego spotkania aktorka opowiedziała nam o pracy nad serialem i zdradziła tajniki sztuki filmowej. Opowiedziała o procesie przygotowywania się do roli oraz przybliżyła nam, jak wygląda praca na planie filmowym. Po spotkaniu podeszli do mnie uczniowie z prośbą, by częściej organizować takie wydarzenia. Młodzi ludzie są ciekawi świata filmowego i łakną kontaktu z inspirującymi postaciami. Będziemy się starali w Monnecie oswajać X Muzę i proponować naszym uczniom ważne filmowe dzieła. Cieszę się, że powstał kolejny numer szkolnego czasopisma, w którym możemy czytelnikom przybliżyć fascynacje filmowe naszych autorów. Zapraszam Państwa do lektury!
Aleksander Jarnicki
Redaktor naczelny Gazety Monneta
Comments