top of page

Sztuka czy nauka? Jak uczniowie klas 0-4 rozwijają twórcze i krytyczne myślenie

Sztuka drogą do wspierania potrzebujących

     Czas przedświąteczny to szczególny moment. To czas, w którym dobro i chęć niesienia pomocy innym wchodzi na wyższy poziom.

    Uczniowie PYP aktywnie włączyli się w coroczny dobroczynny Kiermasz Bożonarodzeniowy w Monnet! Każda z klas pieczołowicie pracowała nad przygotowaniem unikatowych, własnoręcznie wykonanych, ozdób świątecznych. I tak pieniądze ze sprzedaży bombek, pierniczków czy lampionów pomogły wesprzeć Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa oraz Fundację Ocalenie, a artystyczne działania uczniów przyczyniły się do upiększenia tego wyjątkowego czasu, nie tylko sobie, ale także innym.



Nauka o sztuce i sztuka w nauce

     „Używamy wyobraźni, żeby myśleć, tworzyć i wyrażać siebie.” - to kolejny projekt badawczy pierwszoklasistów, w trakcie którego poznawali dzieła słynnych malarzy, odkrywali formy sztuki, podejmowali próby interpretacji wierszy, książek i obrazów. Zanurzenie w świat wyobraźni pozwoliło naszym uczniom na poszerzanie swojej wiedzy z zakresu sztuki i wyrażanie siebie, swoich emocji oraz rozumienia różnych pojęć czy zjawisk za jej pomocą. Projekt obfitował w działania artystyczne i stanowił drogę do lepszego rozumienia siebie i innych.

    Nauka przez sztukę była bardzo inspirująca, a wiedza, zdobyta w trakcie trwania projektu, umożliwiła dzieciom rozwijanie ich umiejętności krytycznego i twórczego myślenia. Zafascynowanie światem sztuki popchnęło je do przygotowania rekonstrukcji obrazów m.in. Fridy Khalo, Aleksandra Gierymskiego czy Jana Van Eyck’a. W domowym zaciszu szukali sposobu na wierne odtworzenie dzieł samym sobą. Efekty ich pracy i kreatywności prezentują poniższe zdjęcia.





Jednak wszyscy pierwszoklasiści wiedzą, że sztuka to nie tylko obrazy czy fotografie, ale również literatura, która potrafi wzbudzić w nas niemałe emocje! Dlatego projekt badawczy zakończyli prezentacją napisanych i zilustrowanych przez siebie książek. Historie, które wyszły spod ich pióra, odzwierciedlały to, co noszą w sobie, co wyjaśnia całe spektrum tematów w nich poruszonych.

    Pojawiły się książki humorystyczne, wzruszające, komiksy, a także te niosące cenną naukę – te z morałem. Wszystkie skupiały się na wybranym przez dzieci problemie, który uczniowie na każdej kolejnej stronie starali się rozwinąć.



















Sztuka i nauka w przebraniu

    W dniu 8 lutego uczniowie PYP uczestniczyli w Balu Karnawałowym, który rozpoczął się prezentacją strojów. Podziwiać mogliśmy nie tylko kostiumy zaczerpnięte ze świata fikcji, ale również te ze świata nauki i historii – lekarzy, astronautów, arystokratów i starożytnych władców. 


 












Sztuka sposobem na naukę języka

    Sztuka to niezastąpiony sposób na naukę języka obcego. Dzięki pobudzeniu zmysłów i wizualizacji nowych pojęć, znacznie lepiej zakotwiczają się one w naszej pamięci. Uczniowie PYP uczą się języka angielskiego i chińskiego wielozmysłowo – przez ruch, aktywności plastyczne i piosenki. Wyjątkowym dniem był dla nas Chiński Nowy Rok, który celebrowaliśmy wspólnie w czwartek, 9 lutego. Uczniowie wysłuchali chińskiej legendy, tworzyli origami i przygotowali sensoryczne prace plastyczne. Wydarzenie to jeszcze bardziej przybliżyło nam język i kulturę Chin.

Wszystkie te wydarzenia pomogły nam dostrzec powiązania między sztuką a nauką!



Comments


bottom of page