top of page

Strach przed podróżowaniem samolotem 

  • Izabela Rożek 
  • 15 cze
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 16 cze


 

Izabela Rożek 

 

Wszelkie obawy przed wejściem na pokład samolotu, znane również jako awiofobia, pojawiają się u wielu osób. Niejednokrotnie wynikają one z niedoinformowania i niewiedzy. Zrozumienie, jak bardzo podróżowanie samolotem jest bezpieczne, może przynieść obawiającej się osobie ulgę. Nie chodzi o to, aby w kółko wystraszonemu powtarzać, że „samoloty to najbezpieczniejszy środek transportu” - należy nadać tym słowom większe znaczenie i wytłumaczyć, dlaczego tak rzeczywiście jest.  

 

Skąd się bierze awiofobia? 

Lęk przed lataniem niejednokrotnie jest wynikiem braku poczucia kontroli nad maszyną - w końcu podczas lotu ufamy całkowicie obcym osobom i ich kompetencjom, a oddane zaufanie równa się utracie własnej kontroli. Dodatkowo liczba filmów opierających fabułę na katastrofie lotniczej, zakrzywia obraz rzeczywistego poziomu bezpieczeństwa latania. Czym innym są seriale dokumentalne, jak na przykład Katastrofa w przestworzach, gdzie przedstawione sytuacje zdarzyły się naprawdę. Innym powodem nieufności wobec latania jest lęk przed turbulencjami, co jest bardzo irracjonalną obawą.  



 

Jak go pokonać? 

Poszerzenie wiedzy na temat lotnictwa może potencjalnie uspokoić wystraszoną osobę - właśnie w tym celu powstał ten artykuł. Aby zaufać pilotom i całej reszcie załogi lotniczej, należy zrozumieć skalę kompetencji tych osób. Samolot przed wystartowaniem niejednokrotnie jest dokładnie sprawdzany pod wieloma aspektami - poziomu paliwa, widocznych zewnętrznych usterek, działania kluczowej hydrauliki i wielu innych - nie dałoby się tutaj wymienić wszystkich formalności bezpieczeństwa wykonywanych przed lotem! Najlepsze jest to, że sprawdzaniem samolotu nie zajmuje się tylko jedna osoba, lecz większa część obsługi naziemnej i sami piloci, więc pominięcie potencjalnej usterki jest niemożliwe. Należy również podkreślić wykształcenie pilota - nie może nim zostać każdy. Zdobywanie pierwszej licencji PPL, później CPL, a następnie licencji ATPL wiąże się ze spełnieniem wielu warunków. Przyszli piloci muszą wykazać się dobrym stanem zdrowia podczas badań lotniczych, aby żadna sytuacja zdrowotna nie była zaskoczeniem. Dodatkowo -  lata nauki poświęcone lotnictwu, to nie jest nic prostego - zdanie egzaminów teoretycznych i praktycznych wymaga poświęcenia około czterech lat życia na samą edukację lotniczą. Przechodzą tylko najlepsi! Zatem widząc pilota, można pamiętać, że zanim stał się tym, kim jest, musiał być jedną z tych „najlepszych” osób, które zdobyły licencję pilota.  

Nie tylko piloci niepokoją wystraszonych lataniem ludzi, a również udokumentowane katastrofy lotnicze. W tym celu należy pamiętać, że zdecydowanie łatwiej jest doświadczyć śmiertelnego wypadku samochodowego niż uczestniczyć w katastrofie lotniczej. Rozbicie się samolotu wiąże się ze zmianami w świecie lotnictwa, o czym wie mało osób. Po każdym wypadku zawsze przyjmowane są procedury w celu prewencji przed następnymi zdarzeniami - na przykład zmiany materiałów przy produkcji samolotów na lepsze, zmiana regulaminu pracy pilotów, wyższe wymagania co do ich kwalifikacji, wewnętrzne zmiany w danej lini lotniczej i wiele, ale to wiele innych. Katastrofa nigdy nie jest lekceważona!  

Na pocieszenie dla osób bojących się turbulencji - nie było żadnej katastrofy lotniczej spowodowanej nimi. Jest to fizycznie niemożliwe. Warto wytłumaczyć to w najprostszy możliwy sposób. Gdy w zastygniętej galaretce jest borówka, owoc nie spada na dno. Można trząść galaretką, lecz borówka i tak nie opadnie. Podczas turbulencji warto wyobrazić sobie, że samolot jest tą „borówką”, a galaretka to reszta przestrzeni. Jest to najprostszy sposób do wytłumaczenia pozycji samolotu podczas turbulencji i tego, w jaki sposób działają siły obecne przy lataniu.  

 

Zakończenie  


Zbieranie uspokajających informacji na temat źródła naszego lęku pomaga w zmniejszeniu wszelkich obaw. Każda osoba bojąca się latania powinna myśleć o faktach, które dowodzą bezpieczeństwa lotnictwa, co wzmaga poczucie zaufania wobec pilotów i eliminuje wcześniejsze irracjonalne obawy.  

Comments


bottom of page