Czym jest szczęście i co jest jego źródłem?
Uczniowie i uczennice z klasy 1a preDP i 1b preDP – Anastasiya Sanko, Maja Cielicka, Karolina Durlak, Jan Grzywna, Marcin Paschalis-Jakubowicz, Borys Skupień, Krzysztof Woźniak oraz Jakub Wałęga – zadali swoim koleżankom, kolegom, nauczycielom, nauczycielkom i innym osobom pracującym w szkole pytanie: czym jest szczęście i co jest jego źródłem? Oto odpowiedzi:
Katarzyna Asłanowicz:
Myślę, że szczęście jest wtedy, kiedy mamy wokół siebie ludzi, którzy nas kochają i których my kochamy. Wydaje mi się, że źródłem szczęścia jest właśnie miłość.
Renata Dziura:
Szczęście to uczucie ogromnej radości i wdzięczności, które jest we mnie. Daje mi ono chęć i motywację do działania. Sprawia, że uśmiecham się do siebie i do wszystkich wokół mnie. Moja rodzina jest moim największym szczęściem. Nauczyłam się też, bo uważam, że to konieczne, aby być w pełni szczęśliwą osobą, czerpać radość ze wszystkich drobnych rzeczy, które mnie spotykają, dostrzegać w drugim człowieku głównie dobre cechy, nie chować urazy i doceniać każdą lekcję od życia.
Jan Grzywna, 1preDP A:
Szczęście jest wtedy, kiedy masz wszystko, czego potrzebujesz i to ty właśnie decydujesz, czego potrzebujesz.
Julia Jasek, 1preDP A:
Szczęście jest uczuciem wielkiego zadowolenia, radości, to też powodzenie i pomyślny los.
Aleksander Jarnicki :
Szczęście to jest poczucie, że jestem z czegoś zadowolony w życiu. Staram się każdego dnia to szczęście znajdować, nawet jeżeli nic takiego spektakularnego się nie wydarzyło. Doceniam małe rzeczy, które mi się przydarzają w życiu, na przykład, że rano mogę zrobić sobie kawę, popatrzeć na piękną przyrodę wokół mnie, poobserwować ciekawe życie w Warszawie. A jeśli chodzi o pracę, to dla mnie szczęściem jest, jeżeli widzę uśmiech na twarzach moich uczniów, widzę, że są zadowoleni z lekcji, którą prowadzę, że coś z niej skorzystali. Szczęście ma więc różne aspekty. Jego źródłem mogą być osoby wokół nas, partnerzy, rodzina, ale też własne samopoczucie.
Izabela Łodyga, 1preDP A:
Szczęście to coś pięknego, to spełnienie. Źródłem szczęście jest sport, pasja, psychologia...
Marcin Paschalis-Jakubowicz, 1preDP A:
Uważam, że szczęście to sprawiający nam radość przypadek, który nie jest wynikiem naszej pracy ani starań. Na przykład: wygrana na loterii.
Agnieszka Pączkowska:
Szczęście to jest taka chwila, gdy siedzisz na pomoście latem, świeci słońce, moczysz stopy w wodzie i patrzysz na jezioro i czujesz nagle, że tu jest tak pięknie i że wszystko jest naprawdę w porządku. Źródło szczęścia? Jakaś harmonia chwilowa, równowaga kosmiczna w relacjach z ludźmi, w organizmie, w głowie, w neuroprzekaźnikach z odrobiną magii i ekscytacji tym, co jeszcze przed nami.
Maria Podkowińska, 1preDP A:
Uważam, że szczęście jest to emocja wynikająca z kontaktu z osobą, którą bardzo lubimy i która sprawia, że czujemy pozytywne uczucia.
Małgorzata Przybylik:
Wyobrażam sobie szczęście jako piękną, soczystą pomarańczę, która składa się z wielu mniejszych cząstek. Pierwsza z nich, najważniejsza, to bliscy, kochający, wspierający ludzie wokół, zaraz obok przynosząca radość, mająca sens i satysfakcjonująca praca, pasje, podróże, drobne codzienne przyjemności. Taka dojrzała, wyhodowana z czułością i troską szczęśliwa pomarańcza smakuje najlepiej. Myślę, że sami dzień po dniu pracujemy na swoje szczęście i jesteśmy jego źródłem.
Borys Skupień:
Myślę, że szczęście jest wtedy, gdy osoba czuje się dobrze po tym, jak osiągnęła coś, do czego dążyła przez długi czas. Źródłem szczęścia jest osiągnięcie jakiegoś celu, poznanie nowych osób, dostanie dobrej oceny. Każdy ma inną definicję szczęścia, ale myślę, że najprostszą jest ta, żeby osiągnąć wyznaczony cel.
Ewa Sołtysińska:
Dla mnie szczęście to są moje dzieci i ich zdrowie. Źródłem szczęście dla mnie osobiście jest spełnienie i to, co mam i to, co osiągnęłam.
Artur Smaga:
Szczęście to stan subiektywnego odczuwania przyjemności, radości i spełnienia, w jakimś dłuższym okresie czasu. A źródło – chemia w mózgu – poziom serotoniny i dopaminy. Można bardziej duchowo albo filozoficznie patrzeć, ale to nie moja działka.
Krystyna Szrajber:
Dla mnie szczęście bardzo mocno wiąże się ze spokojem i z poczuciem, że wszystko jest na właściwym miejscu. A oprócz tego bardzo silnie jest związane z moją rodziną. Kiedy jestem z rodziną, jestem szczęśliwa. Źródłem mojego szczęścia jest rodzina, ale także czytanie i podróże.
Antoni Szturmowicz:
Szczęście to moment, w którym czujemy, że chcemy być takimi, jakimi jesteśmy. Ciężko jest powiedzieć, czym jest szczęście samo w sobie, ale bycie szczęśliwym to jest bycie w zgodzie ze sobą i ze swoimi wartościami. Źródłem szczęścia są rzeczy, które uwielbiamy robić, ja na przykład bardzo lubię chodzić do kawiarni, by napić się kawy. Siedzenie w kawiarni sprawia mi wielką przyjemność, jestem wtedy bardzo szczęśliwy. Źródłem szczęścia jest robienie tego, co kochamy.
Aleksandra Środa:
Szczęście to jest coś, co każdy musi znaleźć w sobie, w swoich okolicznościach, na swój sposób. Nie wiem, czy jest jedna receptura na szczęście dla wszystkich. Myślę, że każdy musi pomyśleć, co jest dla niego ważne i realizować, to co jest dla niego ważne. Myślę, że źródłem szczęścia jest jakiś cel w życiu, może – mówiąc górnolotnie – powołanie.
Hubert Trojanowski:
Szczęście jest takim stanem, w którym, w danym momencie teraz, nie myśli się o zmartwieniach i jest się zadowolonym z tego, jak to wygląda w tej chwili. Szczęście nie jest czymś, co moim zdaniem, utrzymuje się długotrwale, tylko jest czymś, co przychodzi falami. W tym danym momencie nie myślę o zmartwieniach, nie mam niczego, co sprawiałoby, że czuję się źle, lubię to, co robię... jestem szczęśliwy. Moim źródłem szczęścia... Trochę tak, jak powiedziałem wcześniej, jest świadomość tego, że na dany moment nie mam obowiązków do wykonania albo zmartwień, które by mi to szczęście zabierały. Osobiście lubię wiedzieć. Czuć, że się czegoś uczę, więc czuję się szczęśliwy, kiedy się czegoś dowiaduję, kiedy dochodzą do mnie nowe informacje, kiedy przetwarzam coś ciekawego, nowego i kiedy czuję taką stymulację intelektualną.
Uczeń (chce zachować anonimowość):
Szczęście jest rozłożone na różne czynniki, dla niektórych szczęściem mogą być pieniądze, wartości materialne, a dla niektórych może to być miłość. Dla mnie szczęście to jest możliwość uprawiania sportu, zdrowie, bo jest ono najważniejsze w życiu, bez niego nie osiągniemy sukcesu, nie będziemy mieli pieniędzy, i co najważniejsze, nie będziemy mieli szczęścia. Dla mnie źródłem szczęścia jest zdrowie bliskich, rodziny i moje. Pieniądze są zawsze na drugim miejscu, ze względu na to, że jeśli nie będę zdrowy, nie będę mógł zarobić pieniędzy.
Stanisław Wadowski, 1preDP B:
Dla mnie szczęście to wyrażać siebie np. przez ubranie, to też Kanye, jego muzyka i wypowiedzi, na przykład fragment wywiadu z 2022 roku: „I see good things about all people, every person has brought something valuable to the table, especially…”, Monneta kocham, kocham mój Klub Dyskusyjny, szczęściem jest to dla mnie robienie tego, co kocham, a kocham tę szkołę, kocham w niej być, Kanye też jest szczęściem…
Jakub Wałęga:
Szczęście jest wtedy, gdy nic ci nie potrzeba i gdy nie ma sprawdzianów.
Dariusz Woronko:
Trudno określić, czym jest szczęście. Myślę, że ono zależy od tego, jacy jesteśmy. Czasami cieszy nas to, że inni są zadowoleni, a czasami to, że inni są niezadowoleni, a my jesteśmy zadowoleni. Myślę, że szczęście to bycie sobą i robienie tego, co się uważa za słuszne. Źródłem szczęścia jest to, co z siebie dajemy. Szczęście zależy od nas.
Roman Zabavskiy, 1preDP A:
To jest trudne pytanie, nie wiem czym jest szczęście, jakbym wiedział, to byłbym bardziej szczęśliwy. A skoro nie wiem, czym jest szczęście, to też chyba nie wiem, co jest jego źródłem… to może być satysfakcja z czegoś, miłość, rodzina.
Comentários