Jak uwierzyć w moc własnego umysłu
Potęga podświadomości. Co właściwie rozumiemy poprzez ten termin? Aby przybliżyć powyższy termin posłużę się przykładem. Co by się stało z lecącym samolotem podczas niespodziewanych turbulencji czy nieoczekiwanej awarii, gdyby kapitan stracił nad nim panowanie z powodu nietrzeźwości? Załoga samolotu nie miałaby osoby wydajającej rozkazy. Mogłaby nieumiejętnie przyspieszać, zwalniać, zniżać się. Nastąpiłby chaos, dezorientacja. Wpłynęłaby ona szczególnie negatywnie na kurs naszego samolotu. Mamy do czynienia ze swego rodzaju “hierarchią”. Kapitan wpływa bezpośrednio na zachowanie i czyny zespołu oraz narzuca pewien rytm działania reszcie. Możemy tu mówić o współzależności świadomości i podświadomości. Dlatego właśnie nieodłączne jest wpływanie swoich myśli, tak, aby sprawdzały się w roli kapitana w “samolocie” naszego ciała i umysłu.
Sam termin „podświadomość” jest częścią psychologii i został on wprowadzony w XX wieku przez francuskiego lekarza Pierre’a Janeta, który zajmował się badaniem psychopatologii oraz leczeniem histerii (obecnie nazywanej nerwicą) przy pomocy hipnozy. Czy istnieje jedna idealna definicja podświadomości? Odpowiedź brzmi - raczej nie. Można ją określić częścią ludzkiej psychiki, w której zgromadzane są treści nieuświadamiane sobie w danej chwili przez człowieka. Jak pisze w swojej książce doktor Joseph Murphy Potęga podświadomości, jednostka ma bezpośredni wpływ na własne myśli, a poprzez myśli ma z kolei pośredni wpływ na swoją podświadomość. Z tego więc wynika, że świadomość i podświadomość są ściśle od siebie zależne. Nie zdajemy sobie sprawy, jaki nasze myśli mają wpływ na wydarzenia w naszym życiu. To od podświadomości zależy nasze zdrowie, relacje, zachowania. Murphy podkreśla, że to, co wydarza się w naszym życiu nie jest przypadkiem, a wynikiem tego, w co wierzymy. Umysł i ciało komunikują się ze sobą. My musimy zadbać o jakość tej komunikacji, aby zachować wewnętrzną równowagę. Samą podświadomość możemy nazwać graniczną sferą ludzkiej psychiki między świadomością, a nieświadomością, a także magazynem, w którym zawarte są nasze wspomnienia, czy emocje doświadczane w całym życiu. Jak można się domyślać podświadomość nie jest obiektywna. Jeżeli dane wspomnienie zakoduje się w podświadomości jako złe, to takie właśnie w niej będzie.
Sprzyjająca i cudowną perspektywą jest pozytywne nastawienie, myślenie. Na co dzień jednak towarzyszą nam negatywne myśli, których ciężko jest się pozbyć. Według Murphy’ego zależy to od prostych nawyków. Człowiek nie zdaje sobie sprawy, jak złe nawyki myślowe mogą wpłynąć na jakość naszego życia. A wystarczy najprościej w świecie zmieniać krok po kroku swoje postępowanie, nastawienie czy punkt widzenia. Ważny jest optymizm w stosunku do błahych rzeczy. Proste, błahe rzeczy, takie, które wzbudzają w nas negatywne emocje czy irytację, na przykład awaria tramwaju bądź autobusu w drodze do szkoły albo pracy. Dobre nastawienie do nich jest niesamowicie istotne.
Poprzez wsłuchanie się w swoją podświadomość możemy zmienić nasze życie o 180 stopni. Podświadomość ma niezwykłą moc, wystarczy tylko ją odkryć i dobrze wykorzystać. Potęga ludzkiego umysłu jest dużo większa niż nam się wydaje.
Inez Stańczyk
Bibliografia:
1. Dr Joseph, Murphy. Potęga podświadomości; wersja elektroniczna
2. Kamiński, M.; Jak ujarzmić i wykorzystać swoją podświadomość? Opowieść podróżnika. https://www.focus.pl/artykul/moc-podswiadomosci
3. Nęcki, T. Podświadomość: czym jest i jak działa. https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/podswiadomosc-aa-nXJU-S3JT-kL5W.html
Comments