top of page

Podróż i nauka – jak działa immersja językowa?Refleksja po wycieczce językowej do Madrytu


Gaja Suchocka


Czym jest immersja językowa?


Immersja językowa to doskonała metoda nauki języka, która polega na całkowitym zanurzeniu się w środowisku osób natywnych. Oznacza to, że uczący się przebywa w kraju, w którym używany jest żywy język, a jego otoczenie posługuje się nim stale. W listopadzie brałam udział w ośmiodniowym wyjeździe kulturalno-językowym do Madrytu i on właśnie stanowi punkt wyjścia mojej refleksji.  

Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy 8, każdy z nas uczył się przez osiem dni języka hiszpańskiego, nie tylko na kursie w szkole językowej, ale przede wszystkim poza szkołą. Chłonęliśmy hiszpański poprzez zanurzenie w naturalnym kontekście w codziennych sytuacjach. Mieliśmy okazję poznać hiszpańską kulturę, tradycje i zwyczajne życie, mogliśmy doskonalić swoje umiejętności językowe poprzez kontakt z lokalnymi rodzinami, u których mieszkaliśmy. 


Czy jest to dobry sposób na poznanie języka i kraju?


Moim zdaniem odpowiedź jest prosta - tak. Immersja językowa pozwala uczniom na praktyczne zastosowanie swoich umiejętności językowych zdobytych na lekcjach w codziennych sytuacjach, sprawdzenie swoich dotychczasowych umiejętności i zweryfikowanie ich. Na początku jest trudno, ponieważ nie czujemy się komfortowo, próbując porozumiewać się w języku, którego dopiero się uczymy, z osobami natywnymi, w dodatku w ich codziennym środowisku. Jednakże w pewnym momencie, w naturalny sposób zaczynamy wykorzystywać swoje umiejętności, budując pewność siebie w porozumiewaniu się w tym języku obcym. Ponadto, pozwala nam to na głębsze i bardziej wnikliwe poznanie lokalnej kultury i zwyczajów, co jest nieocenionym doświadczeniem dla każdego podróżnika. 


Czy wyjazdy kulturalno-językowe organizowane w szkole spajają klasę? 


Wspólne doświadczenia, zwłaszcza nowe i niekomfortowe, wpływają na wzmocnienie relacje międzyludzkich. Wyjazd do obcego kraju, życie w obcym domu, potrzeba ciągłej komunikacji i adaptacji w nowym otoczeniu niewątpliwie stanowią taki rodzaj doświadczenia. Dzięki niemu łatwiej nam przychodzi zrozumieć i zaakceptować różnorodność, spojrzeć na drugą osobę z innej perspektywy. Na takich wyjazdach panują warunki sprzyjające pogłębieniu koleżeństwa czy przyjaźni. Ponadto, nieustannie nasuwają się możliwości rozwijające naszą zdolność współpracy i pracy zespołowej. Uczenie się języka hiszpańskiego, zwiedzanie nowych, niesamowitych miejsc, radzenie sobie z codziennymi problemami, to wszystko buduje więzi i wspólne wspomnienia, tworząc niesamowitą atmosferę bliskości i jedności w klasie.  


Czy takie wyjazdy uczą czegoś nowego? 


Oczywiście! Immersja językowa daje uczniom możliwość doświadczenia czegoś zupełnie nowego i nieznanego. W trakcie naszego wyjazdu mieliśmy okazję zasmakować tradycyjnej hiszpańskiej kuchni, obejrzeć pokaz flamenco, zobaczyć wiele pięknych miejsc, poznać nowych ludzi i rodziny, z którymi mieszkaliśmy i przeżyć wspólnie wiele przygód. Nauczyliśmy się też wielu rzeczy, musieliśmy nieustannie wyostrzać zmysły, by móc w pełni czerpać z wszechobecnych nowych bodźców. Te wyjątkowe przygody i wspomnienia z pewnością zostaną z nami na zawsze.  

 

Jaka jest moja opinia o wycieczce immersyjnej? 


Wyjazd do Madrytu był niesamowitą przygodą. Podczas takiego wyjazdu mieliśmy okazję lepiej poznać język hiszpański i kulturę tego kraju, a także spędzić wartościowy czas z kolegami z klasy. Uważam, że był to doskonały sposób na uczenie się języka, zwłaszcza poprzez praktyczne zastosowanie go w różnych zwyczajnych, życiowych sytuacjach. Podczas tego wyjazdu staliśmy się bardziej samodzielni, pewni siebie i otwarci na nowe doświadczenia. Każda nasza kolejna podróż niewątpliwie na tym zyska. 

 

 Jakie są plusy i minusy takiego wyjazdu? 


Mogę wymienić wiele plusów: poszerzenie horyzontów, nauka języka w praktyce, poznanie nowych ludzi i możliwość rozwijania umiejętności społecznych. Jednak są też pewne minusy: koszty wyjazdu, możliwość trafienia na „nieidealną rodzinę”, u której mieszkamy, czasami potrzeba wychodzenia poza swoją strefę komfortu, co dla każdego reprezentuje inny stopień trudności, konieczność dostosowania się do grupy i do nieznanego otoczenia. Mimo to mam pewność, że korzyści z takiej podróży zdecydowanie przeważają ewentualne negatywy. 

Podsumowując, kulturowo-językowe wyjazdy immersyjne, takie jak ten do Madrytu, są doskonałym sposobem nie tylko na naukę języka, ale także na kształtowanie osobowości i charakteru, rozwijanie umiejętności społecznych, wrażliwości, pogłębianie relacji międzyludzkich i odnajdywanie samego siebie. 




Comments


bottom of page