Najlepszym sposobem na przewidzenie
przyszłości jest jej wynalezienie.
Alan Kay
Przyszłość świata to nowoczesne społeczeństwo, a rozwój społeczeństwa zapewniają ludzie. To właśnie człowiek ma możliwość, by stworzyć przyszłość nauki i technologii poprzez kolejne badania, odkrycia i nowoczesne idee. Nanotechnologia, o której będzie tu mowa, to przyszłość technologiczna w świecie żywienia, medycyny, transportu i elektroniki.
Nanotechnologia jest stosunkowo nową dziedziną nauki, została bowiem stworzona w latach 50. XX wieku; współcześnie istniejące laboratoria są coraz bardziej przystosowane do innowacyjnych rodzajów badań i wyśrubowanych wymogów technologicznych.
Źródło grafiki: istshare.eu
Co to takiego zatem ta nanotechnologia i kto ją zapoczątkował? Przedrostek nano oznacza tutaj strukturę bardzo małą, bo aż 500 razy mniejszą, niż włos człowieka. Dziedzina ta zajmuje się tworzeniem, testowaniem i wprowadzaniem do użytku struktur niewiarygodnie mikroskopijnych. Ideę nano-organizmów (choć nie do końca w tym kontekście) zapoczątkował amerykański fizyk Richard Feynman. Zainspirował on naukowców pytając, jak można byłoby zmieścić Encyklopedię Britannica na główce od szpilki. I to był ten moment, gdy ludzie nauki zaczęli testować i próbować, jak skompresować dane.
Obecnie, czyli około 70 lat później, możemy się pochwalić wspaniałymi wynalazkami, których przykładem są chociażby nanorurki węglowe wykorzystywane w przemyśle elektronicznym.
W momencie, w którym świat usłyszał o idei nano, pojawiły się zaraz wątpliwości i zapytania w umysłach ludzi. Zaczęły nas – jako ludzkość - nurtować kwestie typu: gdzie taka struktura powstaje? I czy jest jakieś ryzyko związane z jej sztucznym tworzeniem?
Oczywiście miejscem wytwarzania tych nanostruktur są potężne laboratoria. By dojrzeć strukturę 500 razy mniejsza, niż włos człowieka, potrzebujemy odpowiednich urządzeń, które to umożliwiają. Istotny jest również fakt, że aby pracować z takimi związkami, trzeba pamiętać o bezwzględnej ochronie naszego ciała przed chemikaliami. Laborant pracując z grafenem musi dołożyć wszelkich starań, by jego skóra nie zetknęła się z substancją, ponieważ kontakt z nią może spowodować bardzo ciężki uszczerbek na zdrowiu. Substancje takie wykazują silną toksyczność w kontakcie z ludzkim ciałem.
Reasumując: naukowcy nazywają nanotechnologię dziedziną przyszłości nie bez powodu: przełom dokonany dzięki stworzeniu tej gałęzi nauki jest ogromny. Tym niemniej w dziedzinie tej jest jeszcze wiele do zbadania i odkrycia. Cała technologia nano-struktualna pozwala osiągnąć coś, o czym kiedyś ludzie mogli jedynie marzyć. A ludzkość, by się rozwijać, musi tworzyć nowe idee i wynalazki!
Warto dodać, że ta konkretna dziedzina ma kolosalny potencjał, w związku z tym zapewne jeszcze naukowcy reprezentujący różne dziedziny nauki zaskoczą nas mocno nie jeden raz. Jesteśmy w ciekawym momencie dziejów świata: to czas tworzenia jeszcze bardziej nowoczesnego społeczeństwa z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi.
Sonia Bromka
Bibliografia
1. https://www.istshare.eu/nanotechnologia.html (20.10.2021)
Comments