top of page

Milan Design Week 2024

Julia Slaska


Co roku, od 1961, w słonecznym Mediolanie, odbywają się włoskie targi Salone del Mobile, które z pewnością są najważniejszym wydarzeniem architektury wnętrz i designu. Targi te zajmują szczególne miejsce w sercu każdego miłośnika trendów, mody, designu, czołowych marek takich jak Gucci, YSL oraz wielu, wielu innych. Tegoroczna edycja Salone del Mobile odbywała się 16-21 kwietnia i zaprezentowała wiele nowych trendów i perełek w designie 2024 roku.

Podczas tegorocznych targów zadebiutowała marka słynąca z gobelinów i dywanów inspirowana unikatowymi projektami Kena Scotta.

Po śmierci projektanta w 1961 roku, Fundacja Kena Scotta nadal promowała jego dzieła. Prace Kena słyną z żywych kolorów, mocnych kontrastów, wyrazistych wzorów i motywów kwiatowych. Scott z powodzeniem przenosił wzory na tkaniny, które nie tylko były wykorzystywane w modzie, ale również były symbolem designu w latach 60 i 70. W nowej kolekcji marki Carpet Edition możemy zauważyć unikalne arcydzieła, które łączą elegancję z żywiołowością.

Prace amerykańskiego projektanta są idealnie stworzone do estetycznego dekorowania wnętrz. Gobeliny, zaprojektowane są do powieszenia na ścianie, aby było można je podziwiać jak prawdziwe dzieło sztuki. Dywany natomiast, w różnych kształtach i kolorach, oferują nieskończenie wiele możliwości udekorowania każdego wnętrza.

Podczas 62. edycji Salone del Mobile, swoją kolekcje również zaprezentował Daniel Kołodziejak. Polski projektant, wraz z współwłaścicielką firmy StudioDanielK, Dianą Arc, zadebiutował w tym roku swoją pierwszą kolekcją Antechamber. Wystawę tworzy 10 obiektów, mebli wykonanych we Włoszech oraz numerowane lampy, które powstały w Polsce. Prace te są wyjątkowe i stanowią oryginalną część współczesnego designu.

Udział we włoskich targach wzięła również marka Project 213A, którą można było oglądać w willi Bagatti Valsecchi. Firma zaprezentowała jedne z swoich najbardziej unikatowych projektów, takich jak nowa sofa Porto, podnóżek Foot, nowe ceramiczne lampy stojące, krzesło Accent oraz ikoniczne krzesło Mirror Lounge. Wszystkie produkty marki powstają dzięki rodzinnym, lokalnym firmom rzemieślniczym w północnej części Portugalii. To właśnie dlatego Projekt 213A nadaje niektórym projektom nazwy pochodzące od portugalskich regionów i miasteczek. Z kolei nazwa marki nawiązuje do adresu w Londynie, gdzie trójka założycieli firmy mieszkała. Budynek ten widoczny jest w logo na poniższym zdjęciu.



Jak można zauważyć, włoskie targi designu to niezwykle interesujące wydarzenie designu i architektury wnętrz. Co roku nowe, unikatowe pomysły, nadają innowacyjności w dekorowaniu wnętrz. W  tegorocznej edycji udział wzięło ponad 1900 wystawców, z przeróżnych zakątków świata.

Warto się wybrać choć raz w swoim życiu, aby zobaczyć Salone del Mobile, gdyż możemy odkryć nowe hobby, zainspirować się projektami innych oraz poznać najciekawsze trendy dekoracji wnętrz.

Comments


bottom of page