top of page

Magiczny świat Rafała Olbińskiego

Rafał Olbiński to malarz, grafik, rzeźbiarz, ale przede wszystkim plakacista. Jego prace można oglądać w galeriach, muzeach, a także w mieście - bowiem liczne plakaty tego artysty są obecne na reklamowych słupach, gablotach czy tablicach i zwracają uwagę przechodniów swoim magicznym, malarskim przekazem.


Przeciętny człowiek widzi ponad 1800 komunikatów wizualnych dziennie. Chcąc stworzyć obraz, który przebije się spośród tej wizualnej ofensywy, trzeba wykonać ponadprzeciętną pracę, wyróżniającą się zarówno treścią, jak i formą. Do takich prac zaliczają się właśnie plakaty Rafała Olbińskiego - absolutnie ponadprzeciętne prace graficzne.


Czym wyróżniają się dzieła tego artysty? Poetyckim językiem przetwarzającym tradycyjne motywy, którym artysta nadaje subiektywny podtekst, zostawiając jednocześnie miejsce dla własnej interpretacji odbiorcy. Objawione w obrazach piękno, subtelność znaczeń oraz szczególny symboliczny język sprawiają, że twórczość Olbińskiego zostaje na długo w pamięci a jego spostrzeżenia zawarte w pracach zastanawiają i zaskakują odbiorcę.


Malarz rozpoczął swoją karierę właśnie jako plakacista. Przez szereg lat tworzył afisze operowe i teatralne w Polsce, plakaty festiwalowe, między innymi Jazz Jamboree, okładki wielu płyt a po wyjeździe z kraju nadal działał jako plakacista i ilustrator. Jego prace, spośród innych grafik, wyróżniał charakterystyczny poetycki świat. Artysta, jako jedyny Polak, tworzył plakaty dla Metropolitan Opera w Nowym Yorku, rysował okładki dla najważniejszych światowych tygodników takich jak The New York Times, Der Spiegel i New Yorker. Jego prace są eksponowane w licznych galeriach i muzeach, warto tu wspomnieć chociażby o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie, Carnegie Foundation w Nowym Jorku oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie.



DOLCE VITA Rafał Olbiński 20cm x 30cm TOSCA Rafał Olbiński 21cm x 30cm

Infografika wykonana za zgodą i pod bezpośrednim nadzorem artysty, a następnie opatrzona jego sygnaturą w prawym dolnym rogu, W lewym rogu umieszczono oznaczenie numeru edycji oraz rozmiaru pracy.


Artysta jest zaliczany do grona malarzy nurtu realizmu magicznego. Nie jest to jednak formalny związek czy ugrupowanie. Przyjęto wspólny punkt wyjścia dla takich malarzy jak Wojtek Siudmak, Zdzisław Beksiński, Tomasz Sętowski i Rafał Olbiński – by określić twórcze dokonania artystów łączących w swoich obrazach realność oraz poetycki przekaz. Rzeczywiste elementy tworzące surrealistyczny świat tracą swój pierwotny kontekst, często w symboliczny sposób zyskują nowe znaczenie. Plakaty, obrazy, grafiki czy ilustracje autorstwa Rafała Olbińskiego, dzięki jego specyficznej narracji, są pełne zaskakujących rozwiązań znaczeniowych i malarskich oraz pełne refleksji. Forma plakatu w swej treści musi zawierać myślowy skrót, dotyczący spektaklu lub wydarzenia, z którym jest tematycznie powiązany, ale także autorską interpretację będącą jednocześnie wypowiedzią artysty. Patrząc na prace Olbińskiego, które możemy zobaczyć na ulicach miast czy też w ofercie wielu polskich Domów Aukcyjnych lub w pięknie wydanych albumach, dostrzegamy wyjątkowy, pełen złożoności świat, którym artysta próbuje odpowiedzieć na nurtujące go pytania dotyczące ludzkiej natury, sensu życia oraz relacji między mężczyzną a kobietą.


W ostatnich miesiącach ulice stolicy zdobiły dwa plakaty autorstwa Rafała Olbińskiego - oba przygotowane dla Warszawskiej Opery Kameralnej: afisz przedstawienia baletowego Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego oraz plakat Don Giovanni W.A. Mozarta, specjalnie stworzony z myślą o 30. edycji festiwalu Mozartowskiego, który odbywa się w miesiącach letnich w Warszawie.


Już 1 lipca 2021 roku zostanie otwarta w Kielcach - rodzinnym mieście artysty - wielka wystawa ponad 180 jego prac. Na tę wyjątkową ekspozycję złożą się grafiki, rysunki, a przede wszystkim obrazy zebrane od różnych prywatnych kolekcjonerów, a także instytucji państwowych. Będzie to więc kolejna okazja do poznania magicznego świata tego wyjątkowego, współczesnego artysty, spotkania się z pełną refleksji twórczością.


Mia Przebińdowska

Comments


bottom of page