Dlaczego tęcza jest kolorowa, a kolor światła uznajemy za biały? Dlaczego woda jest niebieska, a jabłko czerwone? Dlaczego noc jest koloru czarnego? Takimi pytaniami między innymi zajmują się naukowcy.
Kolor czerwony - Jabłko
Odkrył przyciąganie ziemi, czyli prawo grawitacji, sformułował podstawowe zasady dynamiki, zbadał naturę światła. Podobno odkrył grawitacje, kiedy obserwował sad jabłoni i zastanawiał się, dlaczego jabłka nie spadają „do góry”. Niektórzy mówią, że naukowiec dokonał wielkiego odkrycia w momencie, kiedy jabłko spadło mu na głowę!
Rys. 1. Isaak Newton
Kolor niebieski - Woda
Wybitny grecki uczony. Odkrył prawo dotyczące wyporności wody! Odkrył, że przy zanurzeniu ciała w wodzie Ciężar wypartej wody = Ciężar ciała – Ciężar ciała w wodzie.
Na prośbę króla miał sprawdzić, czy korona jest wykonana ze złota lub ze srebra. Leżąc w wannie wpadł na pomysł, jak to zweryfikować. Włożył do wody koronę, następnie sztabkę złota, okazało się, że więcej wody wypłynęło od korony co znaczy, że była przynajmniej częściowo ze srebra.
Rys. 2. Archimedes
Kolor złoty - Renesans!
Włoski mistrz Renesansu, znany artysta, wyjątkowy naukowiec! Namalował Mona Lizę, zaprojektował machiny latające i spadochron, naszkicował pierwszy rower, nawet zbudował czołg!
To zdjęcie, autor: Nieznany autor, licencja: CC BY
Rys. 3. Leonardo Da Vinci
Kolor zielony – Tablica pierwiastków
😊
Ten rosyjski chemik stworzył tablicę okresowości pierwiastków chemicznych!
Ciekawe jest to, że tylko 10% jego prac naukowych dotyczyło chemii. Mendelejewa interesowało okrętownictwo i żegluga arktyczna. Ten naukowiec brał udział w projektowaniu pierwszego arktycznego lodołamacza! Mendelejew konstruował machiny latające, przy pomocy których zamierzał zbadać ciśnienie, temperaturę oraz wilgotność w górnych warstwach atmosfery.
Rys. 4. Mendelejew
Kolor biały - Światło
Odkrył cząsteczki światła, nowe prawa fizyki i zasady grawitacji. Naukowiec zadał sobie pytanie, co będzie działo się z czasem, kiedy będziemy podróżować z prędkością światła, i odkrył, że będzie zwalniał!
Słynny wzór Einsteina – to E=mc2, przedstawia on teorie względności, z której między innymi wynika, że materia i energia to to samo.
Rys. 5. Albert Einstein
Kolor biało – czerwony Polon i Rad
Maria wraz z mężem odkryła dwa nowe pierwiastki: polon i rad. Otrzymała jako pierwsza kobieta dwie nagrody Nobla. Z jej inicjatywy w 1932 roku powstał w Warszawie Instytut Radiowy – dziś Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej -Curie. Nie uznawała innych autorytetów, niż naukowe. Albert Einstein powiedział o niej kiedyś: Pani Curie jest – ze wszystkich ludzi na świecie – jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem.
To zdjęcie, autor: Nieznany autor, licencja: CC BY
Rys. 6. Maria Skłodowska-Curie
A jaki jest Twój ulubiony kolor i naukowiec? 😊
Michał Graczyk
Źródła:
Marcin Jamkowski, Wielcy naukowcy, 2019, juka-19 Sp. z o.o.
Commenti