top of page

KARY WIĘZIENIA, REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA I KOLEJ - CO TO MA WSPÓLNEGO Z ZASADAMI GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ?

Czy zastanawialiście się, kto wymyślił zasady gry w piłkę nożną? Wyobraźcie sobie, że na początku nie było żadnych zasad. W średniowiecznej Wielkiej Brytanii grały ze sobą dwie drużyny, ale nie przestrzegano żadnych reguł. Wtedy piłka nożna była grą najniższych klas społecznych, dlatego często dochodziło do bijatyk, a nawet zdarzały się wypadki śmiertelne. Kolejni królowie zakazywali gry w piłkę, a graczom, którzy w nią grali, groziło więzienie. Dopiero Henryk VII pozwolił grać w piłkę nożną tylko w święta Bożego Narodzenia.


W XV i XVI powstały pierwsze zwyczaje związane z grą w piłkę nożną. W 1486 roku pojawiła się nazwa football, co oznaczało wszelkiego rodzaju gry i zabawy z piłką. Z tamtego okresu pochodzi też najstarsza zachowana piłka. Znaleziono również dokument z 1581 roku potwierdzający obecność sędziego na boisku, a w sztuce Wiliama Szekspira pod tytułem „Król Lear” pojawiła się nazwa: zawodnik piłkarski.


W XIX wieku wiele się zmieniło, wszystko za sprawą rewolucji przemysłowej. Dorośli przestali grać w piłkę, ponieważ mieli coraz więcej pracy w fabrykach, ale za to w piłkę zaczęła grać młodzież szkolna. To miało ogromne znaczenie dla ustalenia zasad gry. W tym samym momencie wynaleziono kolej, która też przyczyniła się do powstania zasad gry w piłkę nożną. W 1829 George i Robert Stephensonowie zbudowali pierwszy nowoczesny parowóz. To był początek rozwoju kolei. Dzięki temu wynalazkowi możliwe stało się przemieszczanie na duże odległości. Drużyny szkolne mogły spotykać się i rozgrywać wspólne mecze. Ale pojawił się pewien problem: jak grać, skoro każda z drużyn miała inne zasady? Na początku rozgrywano pierwszą połowę według zasad gospodarzy, a według zasad gości drużyny, co powodowało różne problemy i konflikty. Z tego powodu w 1848 roku zorganizowano spotkanie przedstawicieli kilku ośrodków piłkarskich. I wtedy po kilkugodzinnych naradach uchwalono Cambridge rules - pierwsze wspólne zasady gry w piłkę nożną.



Bibliografia:

M. Rogala: Piłka nożna. Historia. Legendy. Mistrzostwa. Puchary. Wydawnictwo ARTI. Warszawa 2018

bottom of page