Expo to interdyscyplinarne wydarzenie światowe o zasięgu globalnym, którego celem jest edukowanie społeczeństwa, dzielenie się innowacjami, promowanie postępu oraz nawiązywanie współpracy międzynarodowej i międzykulturowej. Kraj organizujący Expo zaprasza do udziału w nim inne kraje, firmy, organizacje międzynarodowe oraz wszystkich chętnych. Podczas wydarzenia jednocześnie odbywają się ważne wystawy, spotkania biznesowe i debaty publiczne. Nawiązywane są również kontakty dyplomatyczne, organizowane są koncerty oraz różne inne działania związane z promocją krajów uczestniczących. Wszystko to dzięki różnorodności uczestników – od wysokich urzędników po młodzież. Pierwsza wystawa odbyła się w 1851 roku w Londynie. Od tego czasu wiele miast na całym świecie było już gospodarzami tej realizowanej się co pięć lat imprezy. Wiele z nich dało początek zabytkom (takim jak wieża Eiffla – 1889) i wynalazkom, które zmieniły oblicze świata.
Expo 2020 to światowa wystawa, która odbywa się w Dubaju w dniach od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r. Pierwotnie zaplanowano ją na okres od 20 października 2020 r. do 10 kwietnia 2021 r., ale została przełożona z powodu pandemii. Jest to pierwsza Światowa Wystawa Expo na Bliskim Wschodzie. Tegoroczny temat przewodni to "Łącząc umysły, tworzymy przyszłość". Istnieją również trzy podtematy: możliwości, mobilność i zrównoważony rozwój. Cały teren, na którym ustawione są pawilony, ma powierzchnię około 438 hektarów, co czyni go największą wystawą w historii. Na Expo 2020 obecne są 192 kraje z całego świata.
Na wystawie Expo w Dubaju spędziłam dwa dni, ale udało mi się zobaczyć „tylko” 27 pawilonów. Spośród nich najbardziej podobały mi się te z Singapuru, Portugalii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych, które spróbuję tu w skrócie scharakteryzować.
Pawilon Singapuru jest przepiękny i całkowicie porośnięty roślinami. Singapur pokazuje na Expo 2020 w Dubaju czym może być miasto na łonie natury i jak tę wizję można zrealizować w dowolnym miejscu, stosując inteligentne i zrównoważone rozwiązania urbanistyczne.
Pawilon Portugalii, którego tematem przewodnim jest "Jeden świat w jednym kraju", prezentuje kosmopolityczną kulturę, historię i związek Portugalii z morzem. Styl architektoniczny jest zgodny z hasłem "Connecting Minds, Creating the Future" („Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”). Pawilon Portugalii jest symbolem historii i wymiany kulturowej, ale jest także mocnym przykładem nowoczesności, innowacji i postępu technicznego.
Największy pawilon ze wszystkich mają Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jego architektura jest wyjątkowym dziełem sztuki, inspirowanym spektakularnym naturalnym pięknem tego kraju. Wierzchołek budynku może „rozwinąć skrzydła”, aby pozyskiwać energię dzięki zintegrowanym panelom fotowoltaicznym. Wewnątrz pawilonu zwiedzający mogą również zapoznać się z historią i kulturą kraju.
Moim zdaniem Expo 2020 w Dubaju to piękne, edukacyjne i niezwykłe wydarzenie. Ponadto kształci nas w zakresie zrównoważonego rozwoju, kultur, geografii i wielu innych dziedzin. Jestem bardzo wdzięczna za możliwość spędzenia tam dwóch dni i polecam wszystkim odwiedzenie tego miejsca. Kolejne Expo odbędzie się w 2025 r. w Osace, w Japonii.
Pawilon Polski
Pawilon Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej
Izabela Sawczyn
Comments