top of page

„Do odważnych świat należy” – czyli jak uczniowie klas 0-4 wykazują się odwagą, by zmienić świat na lepszy

Katarzyna Biernat, Katarzyna Wesołowska


Odwaga bycia sobą  

  

Wiosenne budzenie się przyrody do życia sprzyja także naszemu samopoczuciu i wzmożonej aktywności. Ten powiew świeżości i pierwsze nieśmiałe jeszcze promienie słońca zachęciły uczniów PYP do podjęcia działania i wyrażenia tego, co w nich drzemie, co nadaje ich codzienności jeszcze więcej kolorów, co ich pasjonuje i pochłania w każdej wolnej chwili.  Po krótkim namyśle i okresie przygotowań – odważyli się! Podczas szkolnego Festiwalu Talentów z odwagą i dumą zaprezentowali swoje zainteresowania  i uzdolnienia, otwierając się przed całą szkolną społecznością. Dobrze było zobaczyć, ile nas wszystkich łączy i jak wyjątkowy jest każdy z nas. 

 

Odwaga w działaniu 

  

Uczniowie PYP nie boją się wyzwań! Szkolny Festiwal Nauki obfitował w eksperymenty naukowe, ukazujące istnienie i sposób działania zjawisk obserwowanych wokół nas każdego dnia. Wspólne celebrowanie tego wydarzenia z przedszkolakami i uczniami klas piątych dodało uczniom młodszej podstawówki wiatru w żagle. Unosząca się wokół atmosfera ciekawości i dociekliwości potwierdzała, że nasi uczniowie wykorzystują etapy metody naukowej w praktyce i potrafią samodzielnie wytłumaczyć, jak funkcjonuje świat fizyki i chemii. 

 

 

 

 


Odwaga w dokonywaniu zmian 


24 kwietnia 2024 uczniowie PYP uczestniczyli w jednym z najważniejszych wydarzeń w całym roku szkolnym – Finale Wystawy PYP. Nasi czwartoklasiści, po wielu miesiącach wytrwałej pracy, podzielili się wynikami i efektami swoich działań w obrębie własnych projektów badawczych z całą społecznością szkolną. Cały okres wystawowych działań był dla nich okazją do wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności, zdobytych w trakcie swojej podróży edukacyjnej przez PYP, podzielenia się swoją pasją i zainspirowania innych do podjęcia działań lub krytycznego myślenia o poruszanych kwestiach. 

 

Dlaczego wystawa PYP jest tak wyjątkowa? 

 

Po pierwsze dlatego, że promuje współpracę i umiejętności komunikacyjne. Uczniowie pracowali w zespołach, łącząc swoją wiedzę, umiejętności i mocne strony, aby sprostać postawionym przed nimi wyzwaniom. Uczyli się słuchać siebie nawzajem, szanować różne perspektywy i skutecznie komunikować swoje pomysły. 

Po drugie, nie chodzi tylko o zdobywanie wiedzy, ale o podejmowanie działań. Uczniowie z odwagą identyfikowali sposoby wykorzystania zdobytej wiedzy do tworzenia pozytywnych zmian w swoich lokalnych lub globalnych społecznościach. Opracowali projekty i podjęli inicjatywy, które odnosiły się do badanych przez nich kwestii, mając na celu wywarcie realnego wpływu. Podejmowanie działań dało uczniom poczucie odpowiedzialności społecznej i sprawczości. Wspólnie udało im się wspomóc finansowo wybrane organizacje, przeprowadzić akcje klimatyczne w najbliższym otoczeniu, zasadzić drzewa i krzewy oraz uświadomić i zachęcić wszystkich wokół do stawiania czoła problemom XXI wieku z odwagą, wytrwałością i determinacją. 

 


 

  

 

Comentarios


bottom of page