top of page

Czy to ma znaczenie? Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii

17 maja obchodziliśmy dzień bardzo ważny dla osób LGBTQ+ oraz popierających ich innych ludzi. Homofobia, Bifobia i Transfobia to coraz częstsze zjawisko w naszym społeczeństwie. Czy na pewno musimy dzielić ludzi na grupy, ze względu na orientacje?


Źródło: Kidderminster,,

W ostatnim czasie mamy napływ protestów ze strony osób decydujących się na ujawnienie swojej orientacji seksualnej, innej niż heteroseksualna. Jednocześnie coraz więcej ludzi decyduje się na wspieranie tychże osób, aby mieli równe uprawnienia i czuli się w naszym kraju swobodnie i bezpiecznie. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Dalia Resarch w Polsce i wielu innych państwach Europy, w Polsce mamy aż 5% społeczności deklarującej przynależność do społeczności LGBT. Istotne jest to, iż w pozostałych krajach europejskich ten wskaźnik waha się w granicach 7 %. Tak naprawdę do dokładniej liczby osób w Polsce nigdy nie dotrzemy, i jest to spowodowane strachem przed odrzuceniem przez resztę społeczeństwa. Nie jest to na pewno łatwa sytuacja, takie osoby muszą się ukrywać, nie mogą okazywać swoich uczuć w miejscach publicznych, gdyż mogą zostać wyśmiani, obrażeni lub spotkać się z zachowaniami wulgarnymi i agresywnymi.

Najistotniejszym pytaniem, które należy sobie zadać jest to, dlaczego nasze społeczeństwo cechuje tak niski poziom tolerancji ludzi LGBTQ+. Stawiając diagnozę należy bezsprzecznie wymienić brak właściwej edukacji, niewłaściwie otoczenie, wychowanie oraz strach przed nieznanym, jak i wiele innych czynników. Kampania Przeciw Homofobii zorganizowała badania wśród nastolatków i zapytała jak duży jest odsetek osób akceptujących swoich bliskich oraz, ile z nich zostało poddanych agresji.

Wyniki były zaskakujące. Ponad dwie trzecie badanych nastolatków, czyli około 70% przyznało, iż byli poddawani przemocy fizycznej lub psychicznej. Agresorami byli zarówno ludzie im bliscy, jak i najzwyczajniej spotkane osoby na ulicy.

Akceptacja rodziców, czyli dla większości osób - osób dla nich najważniejszych - jest jedną z najbardziej istotnych kwestii. Niestety według badań, te najbliższe nam osoby nie zawsze nas akceptują takimi, jakim jesteśmy. Matki, akceptują w pełni swoje dzieci jedynie w 25% przypadków, lecz u ojców odsetek akceptacji jest to o połowę miejszy, bo tylko 12%.

Te dane dają nam do myślenia i bynajmniej nie są to zjawiska godne podziwu, wręcz przeciwnie - powinny zmusić nas do myślenia i podjęcia działań.

To dlaczego ostatecznie obchodzimy taki dzień?

Dlatego, żeby ludzie LGBTQ+ nie czuli się odrzuceni i żeby mogli poczuć, iż mają wsparcie w społeczeństwie. Ponieważ ważne jest, żeby edukować społeczeństwo, gdyż tylko wiedza, zrozumienie i szacunek prowadzi do tolerancji. Lęk budzi w nas tylko to, czego nie znamy i nie rozumiemy.

Warto też do obchodzić, aby przypomnieć ludziom, iż każdy człowiek ma prawo żyć w świecie pełnym akceptacji, równości, zrozumienia i szacunku, niezależnie od tego, kogo kocha i z kim chce być.

Fundamentalnym argumentem, by stworzyć taki dzień jest także uświadamianie ludzi, że ważna jest zasada równości – należy unikać podziałów, niezależnie od przyczyn.

Pamiętajmy, żeby żyć w nowoczesnym, otwartym i bezpiecznym społeczeństwie, nie możemy kierować się stereotypami. Wszyscy ludzie rodzą się równi i każdy powinien czuć się wolny do bycia tym, kim jest.

Bibliografia Główne źródła

  1. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

  1. VOUGE Poland


Comments


bottom of page